Zakaj bi delodajalec skrbel za zdravje in dobro počutje zaposlenih?
- Motivirana delovna sila
- Učinkovita delovna sila
- Manjši stroški predvsem iz naslova manjšega bolniškega staleža
V Sloveniji je povprečje bolniškega staleža izjemno visok, celo do 4%, od tega približno 1/6 bolniški stalež, ki je krajši od 30 dni, kar je direktni strošek delodajalca, da od posrednih stroškov ne govorimo, kajti delavec manjka v delovnem procesu in delo je potrebno drugače organizirati.
Kako se lahko delodajalec loti problematike dobrega počutja in izboljšanja na področju zdravstevenega statusa zaposlenih:
- Priprava programov, ki jih podjetja lahko uporabijo za dodatno motivacijo za zaposlene in na mehak način nagovorijo težave s stroški, ki jih imajo zaradi bolniškega staleža.
- Priprava programov, ki jih podjetja lahko kot dodatno ugodnost ponudijo zaposlenim, za prosti čas, ob subvencioniranju podjetij.
- Spremljanje stanja zaposlenih v podjetju.
- Priprava programov za izboljšanje klime skozi skrb za boljše počutje zaposlenih.
- Priprava primernih prigrizkov za podjetja
Ocena investicije v izvajanje programov izboljšanja zdravstvenega stanja zaposlenih in izboljšanja njihovega počutja v delovnem procese
Cena izvajanja programov je odvisna od dogovora z delodajalcem in je odvisna od števila udeležnih in vsebine ponujenih programov. Po pogovoru s kadrovskimi oddelki in vodstvom podjetja, se definira vsebina, cilja skupina in časovnica in na podlagi tega pripravi ponudba.